Personlig assistans på mina villkor

Jag heter Lotta, har stora funktionsnedsättningar och bor i Visby. Jag har haft personlig assistans genom JAG sedan assistansreformen infördes 1994. Tillsammans med min gode man ingår jag även i JAGs styrelse.

För mig är det viktigt att JAG är medlemmarnas egen förening - och att det inte är vinstintressen som styr.

Dela |
JAG är en ideell riksförening för personer med flera omfattande funktionsnedsättningar, varav en avser den intellektuella förmågan. JAG arbetar för att medlemmarna ska kunna leva sina liv fullt ut, på sina egna villkor, med bästa möjliga personliga assistans. JAGs assistanskooperativ styrs av medlemmarna och drivs utan vinstintresse.
Brukarkooperativet JAG anordnar personlig assistans för drygt 400 personer runt om i Sverige och är arbetsgivare för mer än 3 500 personliga assistenter.